Εξαιρετική εμφάνιση της DTFA στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στη Χαλκίδα!

Την καλύτερη διαχρονικά εμφάνιση της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 πραγματοποίησε η Deree Track & Field Academy στη Χαλκίδα στις 17-18 Ιουνίου!

Τρία μετάλλια, πολύ καλά πλασαρίσματα και ατομικά ρεκόρ ήταν ο απολογισμός των αθλητών και αθλητριών μας στους αγώνες, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που είχαν να αντιμετωπίσουν.

Η Deree Track & Field Academy κατετάγη 11η στις 99 βαθμολογούμενες ομάδες στα κορίτσια και 18η στις 104 στα αγόρια.

Αναλυτικά, οι αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν σε τελικούς:

Έβελυν Μητροπούλου

• 1η θέση στα 300μ με 41.00s

Η επίδοση αυτή ήταν η καλύτερη και από τους 2 ομίλους Πανελληνίου Πρωταθλήματος, ενώ το ατομικό ρεκόρ της αθλήτριας μας (40.89), αποτελεί την 13η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο συγκεκριμένο αγώνισμα στην κατηγορία Κ16.

• 1η θέση στο άλμα εις μήκος με 5.73m

Με την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για φέτος στην κατηγορία Κ16 στο άλμα εις μήκος κέρδισε το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο η αθλήτρια μας.

Απόστολος  Κονταρίνης

• 2η θέση στα 300μ μετ’ εμποδίων με 41.97s

Στον συγκλονιστικό τελικό, ο αθλητής μας κατάφερε από την 4η θέση που βρισκόταν στα τελευταία 40μ, να ξεπεράσει δύο αθλητές και με τρομερό τερματισμό να κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ.