2 πανελλήνια ρεκόρ και πλήθος μεταλλίων στο Grand Prix Χριστουγέννων!

Εξαιρετική ήταν η συνολική εμφάνιση της αγωνιστικής ομάδας κολύμβησης του Α.Σ.Κ. Ντερή στο Grand Prix Χριστουγέννων που διεξήχθη στο Βόλο το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Για ακόμα μια φορά την παράσταση έκλεψε ο Βενιαμίν της αποστολής Στάμου Κωνσταντίνος ο οποίος κατέρριψε δύο ακόμα πανελλήνια ρεκόρ! Ο Κωνσταντίνος, στην κατηγορία των Παμπαίδων Β’, μετά το πανελλήνιο ρεκόρ του Σαββάτου 10/12 στα 100μ ελεύθερο με επίδοση 54”91 14, είναι πλέον κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης όλων των εποχών και στο αγώνισμα των 50μ ελεύθερο, αφού με επίδοση 25’’07 κατέρριψε την προηγούμενη επίδοση που ήταν 25’’29.

Μετά από τον εκπληκτικό απολογισμό της 1ης ημέρας από τους αθλητές μας οι όποιοι κατέκτησαν (εκτός από την πανελλήνια επίδοση του Στάμου) 1 ασημένιο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα (Μητσάκου Ξανθή), 1 χάλκινο στα 200μ μικτής (Κολοκοτσά Φιλίππα ) και 1 ακόμα χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο (Γεωργόπουλου Ιωάννα), οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριές μας ξεχώρισαν και μας έκαναν περήφανους και κατά την 2η ημέρα του Grand Prix Χριστουγέννων.

Πιο συγκεκριμένα, οι αθλητές μας πήραν την πρόκριση σε 14 τελικούς κατακτώντας συνολικά 5 χάλκινα και 2 ασημένια μετάλλια. Τα μετάλλια κατέκτησαν οι Μητσάκου Ξανθή (2 ασημένια 50μ & 200μ πεταλούδα), Βουγιατζής Γιώργος (χάλκινο 200μ ελεύθερο), Κολοκοτσά Φιλίππα (χάλκινο 50μ πρόσθιο & 50μ πεταλούδα), Σιγανού Ζωή (χάλκινο 200μ πρόσθιο).

Τέλος η σκυτάλη μας κατάφερε ακόμα μία φορά να ανέβει στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 4×50μ μικτής μετά από μία καταπληκτική κούρσα που κρίθηκε στην τελευταία χεριά. Την ομάδα αποτελούσαν οι Απόστολος Καπρίνης, Μητσάκου Ξανθή, Κολοκοτσά Φιλίππα και Βουγιατζής Γιώργο.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές!

Amazing results on the Christmas Grand Prix. Konstantinos Stamou set a new national record of 25’’07 and won the gold medal in the U13 50m free-style and before that he set a new record on 100m free-style. All athletes had an amazing performance and won 7 bronze and 3 silver medals on the meeting that took place at Volos last week-end. Last but not least, the relay team won the bronze medal in 4x50m freestyle relay.