Συνέχεια επιτυχιών και στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών

Το τριήμερο 4-6 Μαρτίου στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Ανδρών–Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο O.A.K.A, οι αθλητές μας συναγωνίστηκαν τους καλύτερους Έλληνες κολυμβητές. H 13χρονη υπότροφός του Pierce, Ιωάννα Γεωργοπούλου, πήρε χάλκινο μετάλλιο (200μ. ύπτιο γυναικών), ούσα η νεαρότερη κολυμβήτρια που κατέκτησε μετάλλιο στους αγώνες. Στα ομαδικά αγωνίσματα, παρά το γεγονός ότι συμμετείχαμε με τις μικρότερες ηλικιακά ομάδες από όλους τους συλλόγους, είχαμε 6 συμμετοχές σε τελικό με καλύτερη την 4η θέση που κατέκτησαν οι αθλήτριές μας στα 4×100μ. ελεύθερο γυναικών. Ξεχωριστή στιγμή στους αγώνες αποτέλεσε η πρόκριση της ομάδας μας στον τελικό των 4×100μ. μικτής ομαδικής γυναικών, καθώς συμμετείχαμε με τρείς 13χρονες κολυμβήτριες και την 16χρονη Μαίρη Τσιανάκα που πήρε μέρος σε όλα τα ομαδικά αγωνίσματα. Η πρόκρισή τους στον τελικό αποτελεί τεράστια επιτυχία για τόσο νεαρούς αθλητές. Μία ακόμα μεγάλη επιτυχία για την Ξανθή Μητσάκου, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδας μαθητριών Λυκείου στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Η υπότροφος του Pierce πήρε έτσι και την πρόκριση για το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Τραπεζούντα της Τουρκίας από 10-18/7/2016.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παδιά και τους προπονητές!!!

*****************************************************************

In the Men’s and Women’s Winter Championship held March 4-6 at the O.A.K.A. Swimming Pool our young athletes competed against the top Greek swimmers. Pierce scholarship swimmer Joanna Georgopoulou – the youngest athlete among all – won the bronze medal in 200m women’s backstroke. Despite the fact that we participated with younger athletes at all races in the men’s and women’s category, we had six participations in the finals and won 4th place in women’s 4x100m freestyle. Special moment was the qualification in the 4x100m final in women’s medley relay, with our team consisting of three 13 and one 16 years old girls. Last, but not least, Xanthi Mitsakou, Pierce scholarship student, had another great success. She won the gold medal in 100m butterfly in the National School Championship and qualified for the World School Championship which will be held in Trabzon, Turkey, on July 10-18.

Congratulations to all athletes and coaches!!!